03/04/2025

Nad Morzem

wiadomości ze Świnoujścia i okolic, relacje z ważnych wydarzeń. Przewodnik po kulturze, rozrywce, biznesie i inwestycjach

Parada Zabytkowych Autobusów

Parada Zabytkowych Autobusów

W najbliższy weekend trzykrotnie będzie okazja aby spotkać się z zabytkowymi autobusami, jakie kiedyś jeździły po świnoujskich ulicach.
W sobotę o godzinie 10:00 spod Muzeum Rybołówstwa wyruszy Parada Zabytkowych Autobusów. Udział w niej wezmą trzy pojazdy historyczne oraz najstarszy obecnie kursujący po mieście autobus. Autobusy pojadą na przeprawę promową Bielik. Będzie to okazja do wykonania wyjątkowych zdjęć. Po przepłynięciu na prawobrzeże i krótkim postoju przy dworcu PKP, pojazdy przejadą ulicami Warszowa do tunelu i powrócą na lewobrzeże. Dalej ulicami Karsiborską, Grunwaldzką, 11-listopada i Matejki parada dotrze do Dzielnicy Nadmorskiej, gdzie przy ul. Słowackiego będzie kolejny krótki postój i okazja do zdjęć. Następny fragment trasy to ul. Krzywoustego, Monte Cassino, Sikorskiego, Chrobrego, Armii Krajowej, przystanek na pl. Wolności i krótka sesja zdjęciowa. Stamtąd autobusy pojadą ul. Konstytucji 3 Maja do pl. Mickiewicza, gdzie zaparkują aby wziąć udział w Festynie Rodzinnym.
Właśnie tam w godzinach 12:00-16:00 będzie okazja dokładnie zwiedzić każdy z autobusów. Na Festynie będzie zresztą wiele innych atrakcji: sportowe samochody, autobusowe symulatory VR, dmuchańce, zabawy dla dzieci, strefa gastronomiczna, konkursy i inne.
Po raz trzeci będzie można zabytkowe autobusy spotkać w niedzielę. Od godziny 9:00 spod Muzeum Rybołówstwa będą się odbywać przejazdy turystyczne tymi pojazdami po ulicach miasta. Przejazdy będą bezpłatne i odbywać się będą do godziny 16:00.

Nasze miasto odwiedzą trzy autobusy Jelcz – model 727 mex, model 043 oraz model L11. Modele 727 mex i 043 to bliźniacze pojazdy, pierwszy zbudowany z myślą o przewozach miejskich, drugi – do przewozów międzymiastowych. Początek ich historii to koniec lat 50. W 1958 roku podpisana została umowa między Polską a Czechosłowacią, o przekazaniu Jelczańskim Zakładom Samochodowym licencji na produkcję autobusu międzymiastowego Škoda 706 RTO z nadwoziem Karosa. Czechosłowacja dostarczała kompletne podwozia, na które osadzano wytwarzane w Polsce na licencji nadwozia. Wnętrze przeznaczone zostało do przewozu 42 pasażerów na stałych miejscach siedzących oraz 10 na dodatkowych rozkładanych. Do przewozu bagażu pasażerów przewidziane zostały wewnętrzne półki umieszczone nad oknami bocznymi oraz początkowo także bagażnik dachowy. Pomimo wprowadzenia w 1979 roku nowego autobusu międzymiastowego Jelcz PR110 produkcja modelu Jelcz 043 zakończona została dopiero w 1986 roku. Model miejski 272 mex opracowano w 1962 roku na podstawie modelu 043. Zamontowano drzwi dwuskrzydłowe sterowane pneumatycznie, zlikwidowano we wnętrzu półki bagażowe i bagażnik na dachu oraz zastosowano inny układ siedzeń. Łącznie do pojazdu mieściło się maksymalnie 81 osób.
Jelcz L11 to kolejna generacja pojazdów. W 1974 roku na licencji francuskiej firmy Berliet uruchomiono produkcję pojazdu Jelcz PR110. Był to nowoczesny miejski autobus mogący pomieścić 110 osób. Ze względu na trudność w dostępie do zagranicznych podzespołów opracowano na bazie tego modelu pojazd z węgierskim podwoziem z autobusu Ikarus i dopasowanym nadwoziem na licencji Berlieta. Tę konstrukcję nazwano M11, a jej rozwinięcie do transportu podmiejskiego – L11.